„ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“ НА СТОЛЕВСКИ ГО ОТВОРИ „БРАЌА МАНАКИ“ – ФОТОГАЛЕРИЈА

Битола, (СМАРТ СДК.МК)

Сношти во Битола, во Центарот за култура  започна 44. Издание на Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“.

Фестивалот го отвори македонскиот кандидат за Оскар, филмот „Домаќинство за почетници“ по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на „Лист продукција“.

Селекторите на фестивалот Марија Апчевска, Кумјана Новакова и Слаѓан Пенев. (Фото: „Браќа Манаки“)

Директор на фотографија e Наум Доксевски, добитник на наградата „Мала камера 300” на „Манаки“ во 2018 година за краткиот филм „Види ја ти неа” во режија на Горан Столевски. Ова е втор долгометражен филм на Доксевски, по неговото деби со наградуваниот филм „Сестри”.

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска (Фото: „Браќа Манаки“)

Филмот „Домаќинство за почетници“ се занимава со универзалните вредности на семејството – она во кое сме се родиле и она кое самите сме го избрале.

Режисерката Александра Кардалевска и актерката Ана Стојановска. (Фото: „Браќа Манаки“)

По проекцијата на филмот, режисерот Столевски кажа дека чувствувал трема додека го гледал.

 

Актерката и продуцентка Лабина Митевска е лауреатка на наградата Голема ѕвезда на македонскиот филм. (Фото: „Браќа Манаки“)

 

Добитник на наградата Златна Камера 300 за животен опус е оскаровецот Питер Бижу, актерката и продуцентка Лабина Митевска е лауреатка на наградата Голема ѕвезда на македонскиот филм, а Шејмас Мекгарви е годинашен добитник на Специјалната златна Камера 300 за особен придонес за светската филмска уметност.

 

Директорот на фестивалот Симеон Мони Дамевски, со добитникот на наградата Златна Камера 300 за животен опус, оскаровецот Питер Бижу. (Фото: „Браќа Манаки)
Режисерката Теона Митевска (Фото: „Браќа Манаки“)
(Фото: „Браќа Манаки“)

Пред отварањето на „Манаки“, се одржа коктел пред Центарот за култура, и традиционалното фотографирање на гостите пред црвениот тепих.

 

М. ЏАРОВСКА