ЈАНЕ МУ ПОДАРИ НА ПОГБА ДРЕСОВИ НА ВАРДАР И МАКЕДОНИЈА ОТКАКО ГО ГЛЕДАШЕ НА „ОЛД ТРАФОРД“

Манчестер, (СМАРТ СДК.МК)

Јане Велковски, кој боледува од спинална мускулна атрофија (СМА), синоќа ја запозна ѕвездата на Манчестер јунајтед, Пол Погба.

Јане вчера на „Олд Трафорд“, од ВИП-ложата на Погба, го гледаше осминафиналниот натпревар од Лигата на шампионите помеѓу Јунајтед и Севилја заедно со семејството на францускиот фудбалер. По завршувањето на натпреварот, на кој Јунајтед беше поразен од Севилја со 1:2 и елиминиран од Лигата на шампионите, Погба се дружеше со Јане.

„Утре му е роденден и јас два дена порано му дадов подарок. Му подарив дресови од ФК Вардар и од македонската репрезентација со негово име на нив. Го поканив да дојде во Скопје“, ни рече Јане утрово.

„Пресреќен сум што го запознав Погба и што го гледав Јунајтед во живо. Не можам да ви опишам колку бев возбуден. Стадионот беше преполн. По натпреварот, Погба дојде да се запознаеме. Ми рече дека му е жал што изгубиле, но ми вети дека на наредниот натпревар ќе победат. Му се заблагодарив што ме покани да бидам негов гостин. Утре му е роденден и јас два дена порано му дадов подарок. Му подарив дресови од ФК Вардар и од македонската репрезентација со негово име на нив. Го поканив да дојде во Скопје“, ни рече Јане утрово.

Јане и Погба по завршувањето на натпреварот имаа и заедничко интервју за телевизијата на клубот и за една локална телевизија.

Јане од ВИП-ложата на Погба, заедно со семејството на фудбалерот, го гледаше осминафиналниот натпревар од Лигата на шампионите помеѓу Јунајтед и Севилја

Погба го покани Јане да биде негов гостин во Манчестер, откако го виде видеото на УЕФА за „Еднакви на терен“, во коешто тој говори дека иако е врзан за количка, секој ден со другарите игра фудбал и кога ќе прооди, сонува да биде фудбалер и да дава голови.

А. АНТЕВСКА