МИ СЕ ИСПОЛНИ ДЕТСКИОТ СОН ДА ЈА ИГРАМ ЛАРА КРОФТ, КАЖА АЛИСИЈА ВИКАНДЕР НА ПРЕМИЕРАТА НА „ТОМБ РАЈДЕР“

Лос Анџелес, (Венити фер)

Оскаровката Алисија Викандер остана доследна на неутралните бои на ликот на Лара Крофт, носејќи фустан без ракави со нијанси на црна и месо боја од „Луј Витон“, на синоќешната премиера на третиот дел на „Томб рајдер“ во Лос Анџелес.

„Пораснав играјќи ја видео-играта и кога ја видов Анџелина Џоли на екранот, сфатив дека е од огромно значење да се види како една жена е главна во акционен филм“, изјави шведската глумица на премиерата.

Викандер (29 години) за ликот на Лара Крофт помина низ интензивни вежби за сила и издржливост, зголемувајќи ја мускулната маса на телото.

„Пораснав играјќи ја видео-играта “, оскаровката на премиерата на „Томб рајдер“ (Фото: АФП)

„Многу од вежбите бараа искачување по ѕид. Тоа е нешто што не сум го правела пред да го започнам овој филм“, изјави таа на забавата по премиерата.

Меѓу гостите беа и актерите Кејт Босворт и Џони Галецки и шведската пејачка и пријателка на Викандер, Тове Ло. Сопругот на Викандер, актерот Мајкл Фасбендер, не бил на премиерата.

„Во мојата кариера, главно, работев драми и независни филмови. Не знам колку пати ги има гледано ‘Индијана Џонс’ и ‘Мумија’. Мој сон од детството беше да глумам во акционен филм“, изјави актерката, која во 2016 година доби Оскар за споредна улога за филмот „Девојката од Данска“.