ОПЕРАТА „СВАДБАТА НА ФИГАРО“ ОД МОЦАРТ ВЕЧЕРВА ВО НОБ ВО ИЗВЕДБА НА ГОСТИ ОД ЛИТВАНИЈА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Операта од Моцарт, „Свадбата на Фигаро“, ќе се изведе вечерва од 20 часот на Малата сцена на Националната опера и балет, што е заеднички проект на „Балкан опера студио“, Оперското студио при Литванската национална опера и балет и домашниот оркестар „Профундис“. Ќе диригира Ѓурѓица Дашиќ.

Режијата и продукцијата се на Љупка Јакимовска и Дамјан Попоски, музичкиот директор на Оперското студио, Раминта Лапсатис, ќе настапи на чембало, а соработник на пијано е Јанинка Невчева. Во насловната улога е Јонас Сакалаускас, а како специјална гостинка ќе настапи првенката на Литванската опера, Јоана Гедминтаите, како грофицата Алмавива.

Влезот за ова уникатно македонско-литванско-хрватско оперско искуство е слободен.