РЕСТОРАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА ЌЕ РАБОТАТ ДО 18 ЧАСОТ, НЕКОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ЦЕЛОСНО СЕ ЗАТВОРААТ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Македонија дополнително го скрати работното време на угостителските објекти во обид да се забави ширењето на коронавирусот во наредниот период, додека голем број европски земји уште повеќе ги заоструваат мерките и затворањата во пресрет на празниците.

  • Владата го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести рестораните, кафеаните и кафулињата да работат до 18 часот.
  • Оваа мерка ќе биде на сила од 18 декември до 21 јануари.
  • Се забрануваат сите организирани прослави на Нова година на отворено и во затворено.
  • Германија, Холандија, Чешка, Италија и Данска се меѓу земјите кои воведоа најстроги рестрикции за претстојниот празничен период.
  • 881 нов случај на зараза е потврден во изминатите 24 часа, при што биле направени 2.902 тестирања.
  • Од почетокот на епидемијата, регистрирани се 74.732 заразени лица.
  • Ковид-19 однесе уште 22 животи во Македонија, вкупно 2.169 досега.
  • Во земјата моментално има 21.711 активни случаи на коронавирус.