СЕВЕРНА КОРЕЈА И ВО КАЛЕНДАРОТ ЗА 2018 НЕ ОТКРИ КОГА Е РОДЕНДЕНОТ НА ЛИДЕРОТ КИМ

Пјонгјанг, (Би-Би-Си)
TOPSHOT - This picture taken on July 4, 2017 and released by North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on July 5, 2017 shows North Korean leader Kim Jong-Un (C) celebrating the successful test-fire of the intercontinental ballistic missile Hwasong-14 at an undisclosed location. South Korea and the United States fired off missiles on July 5 simulating a precision strike against North Korea's leadership, in response to a landmark ICBM test described by Kim Jong-Un as a gift to "American bastards". / AFP PHOTO / KCNA VIA KNS / STR / South Korea OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP. / (Photo credit should read STR/AFP/Getty Images)

Шест години откако дојде на власт, Северна Кореја сѐ уште нема откриено кога е роденденот на лидерот Ким Џонг-Ун.

Тој не се споменува ниту во новообјавените официјални календари за 2018 година, кои изгледаат како каталози од некој супермаркет.

Секој месец во новите календари се промовираат различни домашни производи (Фото: ТБС)

Се верува дека Ким е роден на 8 јануари, но во календарите, овој ден е претставен како обичен работен понеделник.

Од друга страна, роденденот на неговиот татко Ким Џонг-Ил се одбележува на 16 февруари како Ден на светлечката ѕвезда, додека 15 април, кога е роден дедо му Ким Ил-Сунг, се прославува како Ден на сонцето.

Овие национални празници биле востановени уште додека тие беа живи, додека датумот на раѓање на Ким Џонг-Ун досега не е официјално објавен. Но, токму на 8 јануари, НБА-легендата Денис Родман му ја отпеа роденденската песна на Ким, при неговата посета на Северна Кореја во 2014 година.

Откако сфатиле дека пропагандните календари од минатото веќе слабо поминуваат, на новите се промовираат производи, пејсажи и готвење.