ТАНЦОВОТО ШОУ „ОГНОТ ОД АНАДОЛИЈА“ ВЕЧЕРВА ВО „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Светски познатата танцова трупа од Турција, „Огнот од Анадолија“, вечерва (20.30 часот) гостува со своетo шоу во Скопје, во ВИП арената „Борис Трајковски“.

Атрактивната компанија постои од 1999 година, a низ светот настапува од 2001. Ја сочинуваат околу 120 танчари, повеќе кореографи и техничка екипа.

„Со потекло од митолошката и културна историја на Анадолија, ова е уникатен проект, кој содржи 3.000 танцови фигури и народна музика, составени од речиси секој регион на Анадолија“, најавува организаторот „Прагма мјузик ентертејнмент“.

Проект на Мустафа Ердоган, танчарите од „Огнот од Анадолија“ имаат настапувано на повеќе настани во Турција и низ светот, како: Светското првенство во кошарка во 2010 година, церемонијата на отворањето на Европскиот олимписки фестивал „Трабзон 2011”, Формула 1 трка во Бахреин, 15. Азиски олимписки игри во Катар, Олимпијадата 2008 во Пекинг, Експо Сарагоса 2008 и Шангај Експо 2010.

Со изведбите на „Огнот од Анадолија: еволуција и Троја”, компанијата настапува на најпознатите места низ светот, како што се „Медисон сквер гарден“, Њујорк и Чикаго театар, Палатата на Конгресот, „Берси“, Трокадеро, трипати во Големата сала на Парламентот во Пекинг, Кремљ, пред пирамидите во Гиза…