УШТЕ ШЕСТ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА, СЕ ЗАТВОРААТ СИТЕ КАФУЛИЊА И ОБЛОЖУВАЛНИЦИ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Во Македонија има шест нови случаи на коронавирус, што е најголем пораст на бројот на заразени во еден ден.

Министерот за здравство Венко Филипче извести дека има петмина новозаразени во Дебар, а позитивен тест имала и жена која вчера пристигнала со авион од Барселона. Тој ги претстави и новите рестриктивни мерки кои стапуваат на сила во земјата.

  • Во Македонија досега има 19 случаи на коронавирус, од кои првата пациентка сега има негативен тест.
  • Влошена е состојбата на првата пациентка од Дебар, која е ставена на апарат за вештачко дишење.
  • Во општините Дебар и Центар Жупа вчера е прогласена вонредна состојба.
  • Се затвораат сите копнени гранични премини освен Табановце, Деве Баир, Богородица, Блаце и Ќафасан.
  • Се затвора и аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид.
  • Се забранува влез и на странци кои доаѓаат од земјите со среден ризик од зараза.
  • Во трговските центри ќе смеат да работат само супермаркети, продавници за храна и аптеки.
  • Целосна забрана за работа на кафулиња, ресторани и други угостителски објекти, обложувалници и касина.