ВО ЛАС ВЕГАС ОТВОРЕНА КОНЦЕРТНА САЛА ОД 2,3 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Лас Вегас, (АП)

Со концерт на „Ју-Ту“, во Лас Вегас се отвори спектакуларна сала со облик на сфера, чија изградба чинела 2,3 милијарди долари. Висок 111 и широк 157 метри, ова е најголемиот сферичен објект на светот, а може да прими над 18.000 луѓе.

Просторот е опремен со ЛЕД-екрани со висока резолуција и со илјадници звучници, кои даваат кристално чисто, повеќеслојно искуство. Меѓу технолошките атракции се и петте интерактивни хуманоидни роботи наречени Аура.

Салата е опремена со ЛЕД-екрани со висока резолуција и со илјадници звучници

Идејата за проектот дошла од извршниот претседател на „Медисон сквер гарден“, Џејмс Долан.

„Ова е еден нов медиум. Кога сте во ‘Сферата‘, не ви се кажува што да гледате. Публиката одлучува на што ќе се фокусира“, изјави Долан.

Ова е најголемиот сферичен објект на светот (Фото: АП)

Легендарниот ирски бенд не само што ја имаше честа да ја отвори салата, туку тука ќе одржи 25 концерти. Најевтините карти за отворањето чинеле 400 долари, а во публиката беа бројни ѕвезди од спортот и шоу бизнисот, како Опра Винфри, Леброн Џејмс, Мет Дејмон, Андре Агаси, Орландо Блум, Брајан Кренстон и други.

(Фото: Гети)