ВО МАКЕДОНИЈА УШТЕ 18 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС, БЕЗ НОВИ СЛУЧАИ ВО ДЕБАР

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)
People with protective masks walk in the main shopping mall in the center of Skopje, Republic of North Macedonia on 18 March 2020.North Macedonia's Government proposed to the President to introduce a state of emergency due to the situation with coronavirus . Several European countries have closed borders, schools and public facilities, and have cancelled major sports and entertainment events in order to prevent the spread of the coronavirus SARS-CoV-2 which causes the Covid-19 disease.

Во Македонија во последните 24 часа се потврдени уште 18 случаи на коронавирус, со што бројката е во пад втор ден по ред. Вкупната бројка заразени сега изнесува 219, од кои три лица починаа и исто толку се излекувани.

Меѓу новозаразените нема жители на Дебар, кој беше прво жариште во земјава и министерот за здравство Венко Филипче вчера кажа дека градот ќе излезе од карантин во кој беше ставен пред две недели.

Новите 18 случаи се регистрирани во Скопје (11, вкупно 134 досега), Прилеп (4), Куманово (2) и Тетово (1).

На светско ниво сега има речиси 600.000 заразени, а починале повеќе од 26.500 луѓе.