86-ГОДИШНА АМЕРИКАНКА Е НАЈСТАРАТА СТЈУАРДЕСА НА СВЕТОТ, НАЕСЕН ЌЕ ПРОСЛАВИ 65 ГОДИНИ СТАЖ

Њујорк, (Еј-Би-Си)
American Airlines longest serving flight attendant, Bette Nash, 81 years old, checks the passengers' seats for forgotten items before disembarking from her daily return flight to Boston at Ronald Reagan Washington Airport in Arlington, Virginia on December 19, 2017. American Airlines Flight 2160 from Boston has just arrived in Washington, D.C., and Bette Nash, 81, helps the passengers disembark. After six decades crossing the skies as a flight attendant, Nash still has impeccable style, incredible energy and a constant smile. In the United States, pilots must retired at 65 but there is no such restriction on commercial flight attendants, of which Bette Nash is probably the world's most senior.,Image: 358432085, License: Rights-managed, Restrictions: TO GO WITH AFP STORY BY SEBASTIEN BLANC: Time flies ? Not for 81-year-old US air hostess, Model Release: no, Credit line: Eric BARADAT / AFP / Profimedia

Со 86 години, Бет Неш е најстарата активна стјуардеса на светот, потврди Гинисова книга на рекорди. Таа почнала да работи во 1957 и наесен ќе прослави 65 години во авиослужбата.

Неш може да избере која било маршрута за летање, но во најголем дел од кариерата беше лојална на линијата Њујорк-Вашингтон-Сиетл. Вели дека ја преферира оваа линија зашто ѝ овозможува да биде дома секоја вечер со својот хендикепиран син.

Кога почнувала да работи, авиокомпанијата ја проверувала дома дали живее со маж, зашто во тоа време, на стјуардесите не им било дозволено да бидат мажени.

Најчесто лета на линијата Њујорк-Вашингтон-Сиетл (Фото: Гети)

„Авиокомпанијата исто така ми ја мереше тежината пред смената и можеше да ме суспендира ако сум качила премногу килограми. Тоа беше ужасно“, се присети таа.

Нејзината прва фирма била „Истерн ерлајнс“, а по неколку спојувања, завршила во „Американ ерлајнс“. Едно време работела и за Доналд Трамп.

„Во раните денови, патниците ѝ плаќаа на стјуардесата при качувањето. Летот од Њујорк до Вашингтон чинеше 12 долари. Среде лет им подававме цигари и кибрит на патниците“, вели Неш, која сè уште редовно присуствува на задолжителните обуки за стјуардеси.