ДВЕЈН ЏОНСОН ОТКРИ ДЕКА ПОВЕЌЕ ПАРТИИ ГО ВРБУВАЛЕ ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД

Њујорк, (Гардијан)

Двејн Џонсон откри дека повеќе политички партии му пристапиле минатата година за да испитаат дали би се кандидирал на претседателските избори во САД, откако една анкета покажа дека 46% Американци би му дале поддршка.

Гостувајќи во новиот поткаст на Тревор Ноа на Спотифај, актерот и поранешен кечер кажа дека по една анкета во 2021, во која учествувале 30.000 испитаници, бил контактиран од политички партии, кои го прашале дали е заинтересиран да се вклучи во претседателската кампања.

„Интересно е тоа што се случи во анкетата. Бев трогнат, ми направија голема чест. Сега ќе споделам една тајна со вас: на крајот на 2022 ми пристапија политички партии, прашувајќи ме дали би се кандидирал. Ми се јавуваа една по друга и ми ја покажуваа анкетата, но и нивни интерни истражувања, кои беа доказ дека треба да се вклучам во трката“, кажа Џонсон.

Еден од најплатените и најомилени актери во Холивуд признава дека политиката не е за него.

„Тоа беше нешто нереално, зашто политиката никогаш не била моја цел. Всушност, има многу работи околу политиката кои ги мразам“, додаде тој.

Џонсон, кој се опишува себеси како центрист и политички независен, ја поддржа кампањата на Џо Бајден на изборите во 2020.

(Фото: Гети)