ФИНЧЕР ЌЕ СНИМА ФИЛМ ЗА СЦЕНАРИСТОТ НА „ГРАЃАНИНОТ КЕЈН“ СО ГЕРИ ОЛДМАН ВО ГЛАВНА УЛОГА

Лос Анџелес, (Индипендент)

Пет години по „Исчезната девојка“, режисерот Дејвид Финчер, кој во меѓувреме работеше ТВ-серии за „Нетфликс“, конечно се враќа на долгометражниот филм, и тоа со оскаровецот Гери Олдман во главната улога.

„Манк“, во продукција на „Нетфликс“, ќе се случува во златното доба на Холивуд и ќе ја раскаже приказната за Херман Манкиевич, новинар кој го напишал сценариото на „Граѓанинот Кејн“ и кој важи за личност која го трансформирала американскиот филм во 1930-ите. Познато е дека бил во конфликт со Орсон Велс околу правата за сценариото на „Граѓанинот Кејн“, за кој и двајцата добија Оскар. Тој исто така работел на филмови како „Волшебникот од Оз“ и „Мажите сакаат русокоси“.

„Манк“ е долгогодишна неостварена желба на Финчер, уште од 1997. Неговиот татко Џек Финчер, поранешен уредник во магазинот „Лајф“, го напишал сценариото, но почина во 2003. „Манк“ ќе излезе следната година.