„КВИН“ ЌЕ НАСТАПИ НА ОСКАРИТЕ

Лондон, (Си-Ен-Ен)

Во екот на големиот успех на „Боемска рапсодија“, „Квин“ објави дека ќе настапи на доделувањето на Оскарите на 24 февруари. На сцената ќе се појават оригиналните членови Брајан Меј и Роџер Тејлор, предводени од пејачот Адам Ламберт, со кого одат на турнеи уште од 2011 година.

„Боемска рапсодија“, биографскиот филм за славната британска група и покојниот фронтмен Фреди Меркјури, е номиниран за пет Оскари, вклучувајќи за најдобар филм и за главна машка улога (Реми Малек).

„Ќе растуриме на Оскарите“, напиша Ламберт на Твитер, кој првпат запеа со „Квин“ во финалето на „Американски идол“ во 2009 година.

Покрај „Квин“, познато е дека ќе настапат и Леди Гага, Џенифер Хадсон и Бет Мидлер, а Академијата допрва треба да потврди дали ќе им се придружи и Кендрик Ламар, номиниран за „Блек Пантер“.