МАДС МИКЕЛСЕН ВЛЕГУВА ВО „ИНДИЈАНА ЏОНС 5“

Лос Анџелес, (Вараети)
Mads Mikkelsen at the premiere of the movie 'Another Round / Druk' at the 15th Rome International Film Festival / Festa del Cinema di Roma 2020 in the Auditorium Parco della Musica. Rome, 20.10.2020 | usage worldwide Photo by: Daziram/Geisler-Fotopress/picture-alliance/dpa/AP Images

Данскиот актер Мадс Микелсен се вклучува во ѕвездената постава на петтиот дел на „Индијана Џонс“, покрај Харисон Форд и Фиби Волер-Бриџ.

Претходните четири филма ги режираше оскаровецот Стивен Спилберг, но за петтиот е задолжен Џејмс Менголд. Легендарниот композитор Џон Вилијамс повторно ќе работи на музиката. Спилберг останува во тимот како продуцент.

Петтиот дел сѐ уште нема наслов, не е познато сценариото, па затоа не се знае ни кого ќе глуми Микелсен.

Премиерата на филмот првично беше најавена за 10 јули 2020, па беше поместена за 2021, а последен термин е 29 јули 2022, речиси четири децении по излегувањето на првиот филм „Крадците на изгубениот ковчег“.