„МАТРИКС 4“ ОДЛОЖЕН ЗА ПРОЛЕТ 2022

Лос Анџелес, (Вараети)
Editorial use only. No book cover usage. Mandatory Credit: Photo by Warner Bros/Village Roadshow Pictures/Kobal/Shutterstock (5885917i) Carrie-Anne Moss, Keanu Reeves The Matrix Reloaded - 2003 Director: Andy & Larry Wachowski Warner Bros/Village Roadshow Pictures USA Scene Still Scifi

Ворнер брос“ го одложи излегувањето на четвртиот дел на „Матрикс“ за речиси една година.

Премиерата на сѐ уште неименуваното продолжение оригинално беше најавена за 21 мај 2021, но сега е поместена на 1 април 2022.

Продукцијата на филмот била почната во Германија, кога работите беа прекинати од пандемијата на коронавирусот, која ги одложи премиерите на голем број холивудски блокбастери и ги затвори киносалите низ светот.

Лана Вашовски, еден од творците на серијалот, повторно ќе биде режисер и сценарист, а се враќаат и двете главни ѕвезди Кијану Ривс и Кери-Ен Мос. Деталите за приказната се држат во тајност, освен што се знае дека филмот ќе биде продолжение на трилогијата.