„НЕТФЛИКС“ И „МАРВЕЛ“ ИСПИШУВААТ ИСТОРИЈА НА ГОДИНАШНИТЕ ОСКАРИ

Лос Анџелес, (АП)
This image released by Netflix shows filmmaker Alfonso Cuaron, left, and Yalitza Aparicio on the set of "Roma." On Tuesday, Jan. 22, 2019, Cuaron was nominated for an Oscar for best director for his work on the film. The 91st Academy Awards will be held on Feb. 24. (Carlos Somonte/Netflix via AP)

Драмите „Рома“ и „Фаворитот“ собраа по десет номинации за годинашните Оскари и ова се некои од најинтересните факти кои ќе го следат доделувањето на 24 февруари.

  • „Рома“ е првиот филм на стриминг гигантот „Нетфликс“ кој ќе конкурира за најдобар филм на Оскарите.
  • И „Блек Пантер“ испиша историја како прв филм на „Марвел“ и воопшто прв филм за суперхерои кој бил номиниран за најдобар филм.
  • Со заработката од 700 милиони долари, „Блек Пантер“ остварил поголем приход од останатите седум номинирани филмови заедно.
  • Глен Клоуз („Сопруга“) по седми пат е номинирана за Оскар, што е најмногу меѓу живите актер(к)и без да имаат освоено. Ејми Адамс, пак, оди на својата прва победа од шести обид.
  • Јалица Апарисио („Рома“) е номинирана за најдобра актерка за својата прва филмска улога и е прва домородна жена на која ѝ успеало тоа.
  • По оригиналот од 1937 година, ова е втора верзија на „Ѕвезда е родена“ која е номинирана за најдобар филм.
  • Сем Елиот („Ѕвезда е родена“) првпат е номиниран за Оскар точно 50 години од својата прва улога.
  • „Рома“ има можност да стане прв филм со Оскар за најдобар филм и за најдобар странски филм.
  • Македонија е меѓу 87-те држави кои имаа кандидат за најдобар странски филм. На крајот беа селектирани Либан, Германија, Јапонија, Мексико и Полска.