„НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА 6“ ДОБИ НАЈГОЛЕМИ ПОФАЛБИ ПО ПРЕМИЕРАТА ВО ПАРИЗ

Париз, (АФП)

Шестиот дел од франшизата „Невозможна мисија: Последици“ имаше светска премиера во Париз, градот во кој беше снимен најголем дел од филмот.

Tом Круз по шести пат го игра агентот Итан Хант, а во актерската екипа се и Сајмон Пег, Ребека Фергусон, Анџела Басет, Хенри Кавил и Алек Болдвин.

Иако 56-годишен, Круз сам ги снимаше акционите сцени, а лани во август, скокајќи меѓу две згради во Лондон, го повреди зглобот, па снимањето паузираше некое време.

По премиерата, филмот добива одлични критики во медиумите, а дел од насловите се дека е „спектакуларен“, „неверојатно одличен“, како и дека е филм на летото.