ПОЛИТИЧАРИ И УМЕТНИЦИ НА ПРЕМИЕРАТА НА „БИКИНИ МУН“ НА МИЛЧО

Скопје, (Смарт СДК)

Во скопското кино „Милениум“, вечерва се одржа премиерата на новиот филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски, американско-германската копродукција „Бикини Мун“, на која присуствуваа бројни актуелни и поранешни функционери, бизнисмени, актери, музичари и поети.

Актерките Силвија и Ана Стојановски.

Пред премиерата беше прикажан петминутниот филм на Манчевски, „Крајот на времето“, а веднаш по премиерата, во 22 часот, „Бикини Мун“ почна да игра на редовниот репертоар на киното.

Бизнисменот Трифун Костовски, министерката за образование Рената Дескоска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и советникот на министерот за финансии Бранимир Јовановиќ.

Манчевски, најнаградуван македонски автор, вели дека „Бикини Мун“ е една современа трагедија или, поточно, филм во филм, лажен синема верите документарец.

Актерот Александар Микиќ и харфистката Весна Станојевска, која глумеше во „Сенки“.

Главните улоги ги играат Кондола Рашад, Сара Голдберг, Вил Џеновиц, Сатја Сридхаран и Микал Мишел Харис.

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет.
Пијанистот Симон Трпчевски.
Пратеникот Павле Богоевски.
Актерот Јордан Симонов.
Премиерот Заев со режисерот Милчо Манчевски.
Актерот Драган Спасов – Дац.
Актерката Синоличка Трпкова.
Актерката Сабина Ајрула.
Поетот Дарко Лешоски.
Актерот Јаков Спасов со мајка му.