РАБОТАТА НА ФИЛМОТ ЗА ОСКАР ВАЈЛД БЕШЕ КАКО ДА РОДИВ ДЕТЕ, ВЕЛИ АКТЕРОТ РУПЕРТ ЕВЕРЕТ

Лондон, (Скај њуз)

Британскиот актер Руперт Еверет вели дека работата на филмот „Среќен принц“, како сценарист, режисер и главен лик била агонија и ја спореди со чинот и болките при раѓање на дете.

Актерот пред 12 години почна да работи на „Среќен принц”, филм за Оскар Вајлд во годините по неговото признание дека е хомосексуалец сѐ до неговата смрт.

„На самиот почеток немав поим дека целиот процес ќе трае 12 години. Праевме еден чекор напред, а потоа два чекори наназад, и тоа беше деморализирачки”, рече актерот, кој стана славен по улогата на геј-пријателот на Џулија Робертс во филмот„Свадбата на мојот пријател“ во 1997 година.

Откако го напишал сценариото и добил понуда од холивудски продуцент, Еверет ја одбил кога дознал дека тој сака Валјд да го глуми Филип Сејмур Хофман.

Бил многу разочаран вели, од сплетките во шоу-бизисот, тогаш заболел и од биполарна болест, но бил одлучен дека сака да го игра ирскиот поет и писател. Седум режисери одбиле да го работат проектот, и на крајот одлучил тој самиот да го режира.

„Беше исцрпувачки, но тоа ме натера да сфатам дека единственото нешто што навистина е вредно денес е одлучноста“, вели актерот.