СНИМАЊЕТО НА „БЛЕК ПАНТЕР 2“ ПОЧНУВА ВО ЈУЛИ, НЕ СЕ ЗНАЕ КОЈ ЌЕ БИДЕ ВО НАСЛОВНАТА УЛОГА

Лос Анџелес, (Холивуд рипортер)
KXC1W2 Black Panther is an upcoming American superhero film based on the Marvel Comics character of the same name. Produced by Marvel Studios and distributed by Walt Disney Studios Motion Pictures. This photograph is for editorial use only and is the copyright of the film company and/or the photographer assigned by the film or production company and can only be reproduced by publications in conjunction with the promotion of the above Film. A Mandatory Credit to the film company is required. The Photographer should also be credited when known.

„Марвел“ планира во јули да почне со снимањето на продолжението на „Блек Пантер“, но засега нема информации на кој начин ќе ја замени главната ѕвезда Чедвик Боузман, кој почина од рак во август. Од студиото најавија дека нема да користат компјутерски ефекти за да го вратат Боузман во вториот дел.

„Холивуд рипортер“ објави дека снимањето ќе почне во јули во Атланта и ќе трае шест месеци. Мексиканскиот актер Теноч Уерта, една од ѕвездите на серијата „Наркос: Мексико“, е во преговори да биде еден од негативците, а Летиша Рајт, Лупита Нјонго, Винстон Дјук и Анџела Басет остануваат од досегашната екипа, со тоа што Рајт би можела да добие многу поистакната улога.

За првпат од 2009, „Марвел“ оваа година не издаде нов филм, фокусирајќи се на многуте серии планирани за стриминг сервисот „Дизни+“: „ВандаВижн“ со Елизабет Олсен и Пол Бетани ќе има премиера на 15 јануари, продукцијата на „Ши-Хулк“ и на „Мун Најт“ почна во март, „Локи“ и „Фалкон и Винтер Солџр“ се во фаза на комплетирање, а неодамна почна снимањето на „Госпоѓица Марвел“.