„СТУДЕНА ВОЈНА“ НА ПАВЛИКОВСКИ СО НАЈМНОГУ НОМИНАЦИИ ЗА ЕВРОПСКИТЕ ОСКАРИ

Севиља, (Вараети)
EPA4878 CANNES FRANCIA 10 05 2018 - El cineasta polaco Pawel Pawlikowski c y los actores polacos Joanna Kulig y Tomasz Kot d posan durante la presentacion de la pelicula Cold War en la 71 edicion del Festival Internacional de Cine de Cannes en Francia hoy 10 de mayo de 2018 La cinta se presenta en la competicion oficial del festival que se celebra del 8 al 19 de mayo de 2018 EFE Sebastien Nogier

Европската филмска академија ги објави номинациите за престижните награди, кои по 31. пат ќе се доделат на 15 декември во Севилја, Шпанија.

По триумфот на доделувањето на европските оскари во 2014 година со филмот „Ида“, режисерот Павел Павликовски повторно е на чело на фаворитите. Неговата романтична драма „Студена војна“ доби пет номинации: за најдобар филм, режија, сценарио, машка и женска улога.

Три филмови добија по четири номинации: „Граница“ на Али Абаси, „Догмен“ на Матео Гароне и „Среќен како Лазаро“ на Алиса Рорвахер.

За наградите ќе гласаат 3.500 членови на Академијата.