ХАРИ И МЕГАН ГО СТАВИЈА СЕМЕЈСТВОТО ПРЕД КРАЛСКИТЕ ТИТУЛИ И ЌЕ ЖИВЕАТ ВО КАНАДА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Лондон, (Би-Би-Си)

Војводата и војвотката од Сасекс објавија дека се откажуваат од своите кралски титули и дека на државата ќе ѝ вратат 2,4 милиони фунти, колку што биле вложени во обновата на нивниот дом во Виндзор. Тие одлучија да ги напуштат своите улоги како повозрасни членови на кралското семејство и се очекува од оваа пролет многу повеќе да живеат во Канада, каде што ќе работат на тоа да бидат финансиски независни.

(Фото: ПА)

Во 2016 година, и официјално беше потврдено дека принцот Хари веќе неколку месеци е во врска со актерката Меган Маркл. Тие првпат беа снимени заедно на јавен настан во Торонто наредната година.

(Фото: Гети)

Само неколку месеци подоцна, Хари и Меган објавија дека се свршиле.

(Фото: Гети)

Во февруари 2018, двојката првпат се појави заедно на настан организиран од кралското семејство.

(Фото: ПА)

Хари и Меган се венчаа на 19 мај 2018 во замокот Виндзор.

(Фото: Гети)

Во јуни 2018, војвотката од Сасекс првпат ја придружуваше кралицата Елизабета Втора на кралски настан.

(Фото: Гети)

Есента 2018, Хари и Меган потврдија дека го чекаат првото дете, кое треба да се роди на пролет.

(Фото: Гети)

Арчи Харисон се роди на 6 мај 2019 и стана седми во редот за наследство на тронот.

(Фото: ПА)

Во јуни 2019, Хари и Меган објавија дека излегуваат од фондацијата на Вилијам и Кејт и дека ќе почнат своја сопствена фондација.

(Фото: ПА)

По враќањето од семејниот одмор во Канада, Хари и Меган на 8 јануари објавија дека ќе се повлечат од своите кралски должности.