„МАРВЕЛ“ ГО ОБЈАВИ ТРЕЈЛЕРОТ ЗА ПРВИОТ ФИЛМ ЗА БЛЕК ВИДОУ

Њујорк, (Гардијан)

„Марвел“ го објави трејлерот за првиот самостоен филм за ликот на Блек Видоу, со Скарлет Јохансон во главната улога.

Холивудската ѕвезда веќе го играше ликот, чие вистинско име е Наташа Романоф, во осум филмови на „Марвел“, како „Ајрон Мен 2“, „Капетанка Марвел“ и трите дела на „Одмаздници“. Романоф е поранешна атентаторка на КГБ и агентка на ШИЛД, фиктивната антитерористичка организација на „Марвел“.

Јохансон е, исто така, извршна продуцентка на филмот, кој го режираше Кејт Шортленд, а во други улоги се Флоренс Пју, Рејчел Вајс, Дејвид Харбор, како и македонската актерка Симона Живковска.

„Блек Видоу“ ќе има светска премиера на 30 април во Австралија, односно на 1 мај во Велика Британија и САД.