БИЛИ АЈЛИШ ЌЕ ИМА СПЕЦИЈАЛЕН НАСТАП НА ОСКАРИТЕ

Лос Анџелес, (Ројтерс)

Американската пејачка Били Ајлиш, која во неделата триумфираше на Греми наградите, ќе настапи на свеченоста на доделување Оскари на 10 февруари. Соопштението на Академијата за филмска уметност и наука ги подгреа шпекулациите дека таа притоа ќе ја промовира насловната песна за новиот филм за Џејмс Бонд, „Не е време за умирање“.

Осумнаесетгодишната пејачка ја освои „големата четворка на Греми“: најдобар албум, најдобро издание, песна на годината и најдобар нов изведувач. Таа е втор музичар во историјата кој ги добил овие четири награди во иста вечер.

Ајлиш и Академијата ја објавија веста преку нивните социјални медиуми, но само со најава дека „ќе има специјален настап на сцената на Оскарите“. Тинејџерката од Лос Анџелес не е дел од ѕвездите кои ќе настапат со песни номинирани за Оскар, како Елтон Џон, Синтија Ериво и Криси Мец.

Песните од филмовите за Џејмс Бонд имаат богата историја на Оскарите. Адел во 2012 доби Оскар за најдобра песна за „Скајфол“, а Сем Смит во 2016 за „Спектра“.