ХАМИД ДРЕЈК СО КОНЦЕРТ ПОСВЕТЕН НА АЛИС КОЛТРЕЈН ВЕЧЕРВА НА 41. СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Три концерти се на програмата на вториот ден на 41. издание на Скопскиот џез фестивал.

Првиот дел е во Националната опера и балет (20 часот), каде што еден од најдобрите џез перкусионисти Хамид Дрејк ќе го претстави својот специјален проект „Турија“, преку кој ѝ оддава почит на влијателната американска музичарка, активистка и авторка Алис Колтрејн. Дрејк ја запознал Колтрејн кога имал 16 години и таа продолжила да му биде најголемата инспирација. Придружуван од шестмина врвни музичари, вечерашниот концерт е негова посвета на Колтрејн.

Од 23 часот, во МКЦ ќе настапат француското експериментално трио „Абакаси“, предводено од гитаристот Жилијан Депре и македонскиот бенд „Такси конзилиум“, еден од многуте музички проекти на талентираниот гитарист Филип Букршлиев.