ОД ДЕТЕ ПЕАМ МАКЕДОНСКИ ПЕСНИ, КАЖА СРПСКИОТ ПОП ПЕЈАЧ МАРКО НИКОЛИЌ НА ПРОМОЦИЈАТА НА АЛБУМ ВО СКОПЈЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Српскиот поп пејач Марко Николиќ сношти со настап во живо во Скопје го промовираше својот нов албум „Дојди да те сакам“ со десет песни.

Николиќ, кој е од Ниш, а живее во Виена, со бендот и со придружните вокали ги испеа сите песни од албумот, а дел од нив, како „Волшебен ден“ (Чаробан ден), ѝ се познати на публиката. Пејачот е автор на повеќето од песните на албумот.

„Кога бев мал доаѓавме на Охридското Езеро, а на прославите во нашиот дом моите родители често пееја македонски песни, па така и јас ги научив. Не можам да не го споменам Тоше Проески, кој, според мене, беше и остана најдобриот пејач од овие простори“, кажа Николиќ на промоцијата.

Тој започнал да пее како дете во дует со неговата сестра Маја Николиќ, која е исто така пејачка. Завршил музичко училиште во Ниш, а во 1997 почнал да студира во Грац, каде што дипломирал на отсекот џез и соло пеење. Од 2002, живее во Виена со сопругата Ана Бучевиќ. На промоцијата меѓу гостите беше и кантавторот Дарио со семејството, а српскиот пејач му го честиташе 40-годишниот музички јубилеј.

М. ЏАРОВСКА