СЕВЕРНОИРСКИТЕ РОК ВЕТЕРАНИ „ТЕРАПИ?“ ДОАЃААТ НА ТАКСИРАТ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

„Терапи?“, еден од најпрепознатливите северноирски рок бендови, за првпат доаѓа во Македонија, откако беше потврден како трет учесник на 20. издание на фестивалот Таксират, што ќе се одржи на 8 декември во арената „Борис Трајковски“.

Основано во 1989 година, триото предводено од фронтменот Енди Кернс се прослави во првата половина од 90-ите години, на врвот на популарноста на гранџ движењето, а моментално е на турнеја, на којашто го промовира својот 15. студиски албум, објавен оваа година. Освен пејачот и гитарист Кернс, постојан член на групата сите овие децении остана и басистот Мајкл Меккиган.

Покрај „Терапи?“, досега е објавено дека на Таксират ќе настапат и Швеѓаните „Мандо дијао“ и еден од најпопуларните домашни бендови „Смат“.

Картите за фестивалот моментално се продаваат по промотивна цена од 500 денари.

Г. КОНЕВ