ТАКСИРАТ ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА ЈА НОСИ СВЕТСКАТА ЅВЕЗДА НА ТЕХНОТО БОРИС БРЕЈЧА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Една од најголемите ѕвезди на светската техно сцена Борис Брејча првпат ќе настапи во Македонија во рамките на 23. издание на фестивалот Таксират, чија главна вечер ќе се одржи на 7 декември во арената „Борис Трајковски“. Триесет и деветгодишниот германски диџеј и продуцент го опишува својот стил како хајтек минимал, а негов заштитен знак е венециската карневалска маска, што ја носи на настапите.

Брејча зад себе има шест студиски албуми и настапи на најголемите светски фестивали.

Претходно, како учесници на 23. Таксират беа потврдени српската рок група „Партибрејкерс“, легендарните македонски металци „Санаториум“ и германската диџејка Ен Клу, која е долгогодишна соработничка на Брејча.

Почетната цена на картите е 500 денари.