ЖЕНИ ИЗБИЈА ВО ПРВ ПЛАН НА ГРЕМИ НАГРАДИТЕ ОВАА ГОДИНА

Лос Анџелес, (АП)

Жени доминираа на годинашните Греми награди, триумфирајќи во категориите најдобар албум и најдобар нов уметник, додека Чајлдиш Гамбино испиша историја откако неговиот хит „Ова е Америка“ стана прва рап песна која била избрана за песна на годината.

Кејси Масгрејвс освои вкупно четири награди, меѓу кои и за најдобар албум за „Златен час“, кој беше фален за својата мешавина на кантри и психоделија. Таа ја посвети наградата на својот сопруг, во кого се вљубила додека го снимала албумот.

Откако Греми наградите лани беа критикувани поради мал број номинирани жени, Дуа Липа беше прогласена за најдобар нов уметник, што се смета за една од четирите најпрестижни признанија. Годинава, за оваа награда беа номинирани шест жени, додека Греми за животно дело повторно добија две пејачки, Дајана Рос и Доли Партон.

„Се чини дека оваа година жените избија во прв план“, изјави 23-годишната Липа.

Иако го откажа настапот, Аријана Гранде ја освои наградата за најдобар поп албум, но најзабележително беше отсуството на Чајлдиш Гамбино, што е уметничко име на актерот Доналд Гловер, кој собра четири награди и се случи да нема кој да преземе една од нив. Неговиот историски успех уследи откако големите рап имиња во изминатите години не успеваа да триумфираат во главните категории.