ПЕТТЕ НАЈСПЕКТАКУЛАРНИ ГОЛА ВО КАРИЕРАТА НА ИБРАХИМОВИЌ (ВИДЕО)

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Од Малме до Милан, Златан Ибрахимовиќ постигна 511 гола во својата кариера, која заврши синоќа, кога во солзи се прости од навивачите на Милан по средбата со Верона.

Еден од најатрактивните голгетери во историјата на фудбалот го носеше дресот на некои од најголемите европски клубови, како Барселона, Интер, Јувентус и Манчестер јунајтед и секаде остави силна трага. Најефикасен беше играјќи за ПСЖ, за кој даде 156 погодоци.

Ова се петте најспектакуларни гола во богатиот опус на славниот Швеѓанец:

АЈАКС – БРЕДА (2004)

ИТАЛИЈА – ШВЕДСКА (ЕП 2004)

ШВЕДСКА – АНГЛИЈА (2012)

АНДЕРЛЕХТ – ПСЖ (2013)

ТОРОНТО – ЛА ГАЛАКСИ (2018)