РУСКИ „ФОРБС“ ЈА ИЗБРА МАКЕДОНСКАТА БАЛЕРИНА СТЕФАНИЈА ГАШТАРСКА ЗА ЕДНА ОД ОСУМТЕ ИДНИ ЅВЕЗДИ НА РУСИЈА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК.)

Руското издание на списанието „Форбс“ ја вклучи македонската балерина Стефанија Гаштарска на листата на осумте идни ѕвезди во Русија.

Дваесетгодишната Стефанија почна да се занимава со балет на девет години во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“, во класата на Дафина Данилоска-Кочевска. На 15 години замина да учи во државното училиште во Перм (Русија), едно од најстарите балетски школи кои работат по Ваганова методот, а образованието го продолжи во Академијата за балет на Бољшој. На 16 години настапи во Бољшој, играјќи ја принцезата Аурора од балетот „Заспаната убавица“ на балетската гала вечер посветена на кореографот Мариус Петипа, на која настапија 240 претставници од најдобрите балетски школи во Русија.

Принтскрин од „Форбс“

За една сезона изигра седум главни улоги во најголемите класични дела. На гостување во театарот „Михајловски“ во Санкт Петербург играше во „Лебедово езеро“ и критичарите ја споредија со Ана Павлова.

„Мекоста и тежината на нејзиниот танц точно го одразуваат нејзиниот кореографски стил“, вели „Форбс“.

Гаштарска утре има премиера на балетот „Ромео и Јулија“, каде што ја игра главната женска улога.

Б. НЕСТОРОСКА

(Фото: Фејсбук страница на Стефанија Гаштарска)