„ДИЗНИ“ ЈА ОБЈАВИ НОВАТА СЕРИЈА „ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ“ СО ЈУАН МЕКГРЕГОР КАКО ОБИ-ВАН КЕНОБИ

Лос Анџелес, (Мешабл)
ANAHEIM, CALIFORNIA - AUGUST 23: (L-R) Ewan McGregor of 'Untitled Obi-Wan Kenobi Series' and Lucasfilm president Kathleen Kennedy took part today in the Disney+ Showcase at Disney’s D23 EXPO 2019 in Anaheim, Calif. 'Untitled Obi-Wan Kenobi Series' will stream exclusively on Disney+, which launches November 12. (Photo by Jesse Grant/Getty Images for Disney)

„Дизни“ потврди дека Јуан Мекгрегор се враќа во улогата на Оби-Ван Кеноби во новата серија „Војна на ѕвездите“, што ќе се прави за новиот стриминг сервис на компанијата, „Дизни+“.

Британскиот актер лично ја соопшти веста кога се појави на конвенцијата на „Дизни“, „Д23 ексо“ и новата серија наводно ќе се случува осум години по завршувањето на дејството во „Одмаздата на Сит“.

Според претседателката на „Дизни“, Кејтлин Тарнер, новата серија, која засега нема име, ќе почне да се снима наредната година. Тоа ќе биде трета серија од универзумот на „Војна на ѕвездите“ што ќе се прави за „Дизни+“.

„Сценариото е напишано, со снимањето почнуваме наредната година и сите сме многу возбудени околу тоа“, кажа Тарнер.

Мекгрегор го играше Кеноби во филмската трилогија од 1999 до 2005 година и потоа неговиот глас се појави во „Силата се буди“ од 2015.

Стриминг сервисот „Дизни+“ ќе биде лансиран на 12 ноември.