ЕЈЧ-БИ-О НАЈАВИ АНИМИРАНА СЕРИЈА ЗА БРИТАНСКОТО КРАЛСКО СЕМЕЈСТВО

Лондон, (Би-Би-Си)

Авторот на популарните серии „Семеен тип“ и „Вил и Грејс“, Гери Џанети, ќе го пишува сценариото за новата ТВ-серија на Ејч-Би-О, „Принцот“. Анимираната серија ќе ги прикажува членовите на британското кралско семејство низ очите на шестгодишниот принц Џорџ, најстарото дете на принцот Вилијам и Кејт и трет во редот за наследување на престолот.

Австралискиот актер Орландо Блум ќе го позајми гласот на принцот Хари, а американската глумица Кондола Рашад, која ја играше главната улога во филмот „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски, ќе биде неговата сопруга Меган Маркл.

(Фото: Ејч-Би-О Макс)

Во други улоги ќе бидат Луси Панч (Кејт Мидлтон), Том Холандер (принцот Филип и принцот Чарлс), Френсис де ла Тур (Елизабета Втора) и ѕвездата на „Игра на тронови“ Ајвон Реон (принцот Вилијам).

Алудирајќи на најпопуларната серија на Ејч-Би-О, „Игра на тронови“, Џанети изјави:

„Се радувам што ќе соработувам со Ејч-Би-О и што ќе му донесам уште една серија за фамилија која безмилосно се бори за тронот“, изјави тој.