50. ИЗДАНИЕ НА КАЛЕНДАРОТ НА „ПИРЕЛИ“ ГИ СЛАВИ ЦРНИТЕ ЛУЃЕ, ИДРИС ЕЛБА И НАОМИ КЕМБЕЛ МЕЃУ МОДЕЛИТЕ

Њујорк, (Си-Ен-Ен)

Објавено е 50. издание на прославениот календар на „Пирели“, чиј куратор беше 28-годишниот уметник од Гана, Принс Гјаси, првиот црнец и прв Африканец кој се нашол во ваква улога.

Календарот за 2024 година ги слави црните луѓе, па меѓу моделите се најдоа актерите Идрис Елба и Анџела Басет, супермоделот Наоми Кембел и Отумфо Осеи Туту Втори, кралот на народот Асанте од Гана.

Анџела Басет

Гјаси исто така ги фотографираше легендарниот француски фудбалер Марсел Десаи и младата американска поетеса Аманда Горман. Темата на новиот календар е „Безвременско“.

Сите сетови, сцени и костими беа планирани со месеци. Сите овие луѓе се ликови“, изјави Гјаси.