ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ГЕРМАНИЈА ЌЕ СЕ ИГРА НА 10 СТАДИОНИ, НЕКОИ СЕ ИЗГРАДЕНИ ПРЕД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Берлин, (Дојче веле)

Утре почнува Европското фудбалско првенство во Германија, а мечевите ќе се играат на десет стадиони во десет градови. На отворањето во Минхен се среќаваат Германија и Шкотска, а финалето е еден месец подоцна во Берлин. Девет стадиони беа во функција и за Светското првенство 2006 во Германија. Ќе се играат 51 натпревар, на кои се очекуваат вкупно 2,7 милиони гледачи.

ОЛИМПИСКИ СТАДИОН ВО БЕРЛИН – 70.033 ГЛЕДАЧИ

(Фото: Гети)

Стадионот кој е домаќин на второлигашот Херта е најголемиот на турнирот. Изграден е во 1936 и беше обновен во 1974 и во 2000-2004. Тука ќе се играат шест натпревари.

„АЛИЈАНЦ АРЕНА“ ВО МИНХЕН – 66.026

(Фото: Гети)

На овој стадион се играа четири меча и од последното ЕП, а сега ќе бидат шест. Беше отворен во 2006, по изградбата која чинеше 340 милиони евра.

„ВЕСТФАЛЕН“ ВО ДОРТМУНД – 61.534

(Фото: Борусија)

Отворен во 1974, овој стадион потоа се реновираше во четири наврати. Ќе биде домаќин на четири средби, вклучувајќи едно полуфинале.

„ШТУТГАРТ АРЕНА“  – 50.998

(Фото: АФП)

Беше реконструиран дури седум пати од отворањето во 1933. Ќе нагости пет натпревари, од кои едно четвртфинале.

„ФОЛКСПАРК“ ВО ХАМБУРГ – 50.215

(Фото: Гети)

Во функција од 1953, но во 2000 беше претворен во чисто фудбалски стадион. Тука ќе се играат четири натпревари.

„АУФШАЛКЕ АРЕНА“ ВО ГЕЛЗЕНКИРХЕН – 49.471

(Фото: Шатерсток)

Програмата на овој стадион се состои од три меча. Овој мултифункционален стадион има подвижен покрив и терен што може да се прошири.

„ФРАНКФУРТ АРЕНА“  – 48.057

(Фото: АФП)

Изграден во 1925, беше обновен неколкупати, последно во 2005. Неговата особеност е видеокоцката од 6,9 тони сместена на центарот над тревникот.

„КЕЛН СТАДИОН“ – 46.922

(Фото: АФП)

Четирите кули во аглите на стадионот создаваат посебна атмосфера во домот на актуелниот второлигаш Келн. Тука се играат и американски фудбал и хокеј на мраз и се одржуваат концерти.

„ЛАЈПЦИГ СТАДИОН“ – 46.635

(Фото: Гети)

Се наоѓа на местото каде што своевремено беше најголемиот стадион во Германија со капацитет за 100.000 гледачи. Овој беше изграден во 2004 за 116 милиони евра.

„ДИСЕЛДОРД АРЕНА“ – 46.264

(Фото: Гети)

Стадионот со шарени седишта беше изграден за СП 2006, но тогаш не беше домаќин. И овој стадион има подвижен покрив.

(Фото: АФП)