„ПЕЖО 508“ ИЗБРАН ЗА НАЈУБАВ АВТОМОБИЛ ЗА 2018

Париз, (Мотор1)

„Пежо 508“ се закити со титулата најубав автомобил за 2018 година на 34. Меѓународен автомобилски фестивал во Париз. Седанот ги наследува моделите „алпин А110“, „алфа ромео џулија“ и „рено талисман“, кои победуваа во изминатите три години.

Во комбинација со интернет-гласовите, жирито на чело со архитектот Жан-Мишел Вилмот му додели 34,23% гласови на новитетот на „Пежо“, со што се пласираше пред „мерцедес-бенц А-класа“ (27,78%) и „рејнџ ровер евок“ (18,68%). Последниот беше прогласен за автомобил со најубава внатрешност.

Во категоријата суперавтомобил славеше „ферари монца СП2“, а „Пежо“ освои уште награда, за најубав концептен автомобил за „е-леџенд“.

„Пежо 508“ ја имаше својата светска премиера на минатогодишниот Автосаем во Париз и неговата основна верзија чини 32.300 евра.