БАЛЕТАНКИТЕ СЕ ВРАЌААТ ВО МОДА, МОДНИТЕ ПИСТИ ЌЕ ОДМОРАТ ОД ШТИКЛИ

Њујорк, (Њујорк тајмс)

Балетанките се вратија. Сите го кажуваат тоа – „Вог“, девојките на ТикТок, „Њујорк тајмс“, најистакнатите модни блогерки на Инстаграм.

Обувки од трендовски брендови и стотици евтини алтернативи се достапни на интернет. Можете да бегате од враќањето на балетанките, но не можете да се скриете. Модните писти и улиците на модните метрополи ќе одморат од штикли.

Балетанките никогаш целосно не исчезнаа од модната сцена, но нивниот претходен период на свежина беше од средината до крајот на 2000-ите. Балетанките беа комбинирани со секаков вид облека.

Како се чувствувате за оживувањето на чевлите веројатно има врска со вашата возраст. Ако сте доволно млади за да бидете сведоци на популарноста на балетанките за првпат, тогаш можеби тие изгледаат како пријатно ретро и женствено отстапување од ѓоновите и патиките.

Ако сте ги надминале 30-ите, целата работа може да ве натера да се чувствувате малку старо. Физички, балетанките се кошмар за грбот и колената, не нудат многу повеќе од она што би го добиле од пар чорапи.