18. ИЗДАНИЕ НА „БЕЛА НОЌ“ ЌЕ СЕ ОДВИВА НА ДЕСЕТИНА ЛОКАЦИИ НИЗ СКОПЈЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

На десетина локации низ Скопје вечерва ќе се одржува традиционалната културна манифестација „Бела ноќ“, при што ќе можат да се проследат концерти, изложби, проекции, поетски читања, работилници, жонглерско шоу и перформанси.

Централната манифестација ќе биде на плоштадот Филип Втори, каде што Камерниот оркестар на Битола ќе ги изведе музичките теми од филмовите за Џејмс Бонд, а на програмата се и детска театарска претстава, концерт на Мијата и настап на диџеј Дабнотик.

Фестивалот на современа електронска музика „Десонанц“ ќе има целовечерна програма во дворот на Кинотеката, а во Градски парк ќе биде поставена изложбата „Сообраќаен инсектариум – ПајакАрт“, со учество на 13 домашни автори.

Кон 18. „Бела ноќ“ ќе се приклучат и МКЦ, детски културен центар „Карпош“, Национална галерија, Музеј на современата уметност, Музеј на Мајка Тереза, Зоолошка градина, библиотеката „Браќа Миладиновци“, Музеј на македонската борба и Музеј на Република Северна Македонија.

Настанот е во организација на Универзална сала, а финансиран од Град Скопје.