ОВА Е ПОБЕДА НА ОБЕДИНУВАЊЕ, КАЖА СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ, ПЕТТИOT ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНИЈА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Стево Пендаровски ќе биде петти претседател на Македонија, откако со значителна предност ја победи својата конкурентка Гордана Силјановска-Давкова во вториот круг од изборите. Тој во претседателската резиденција на Водно ќе го наследи Ѓорге Иванов, од кого изгуби на изборите пред пет години.

  • Како кандидат на СДСМ, ДУИ и на 30-ина други партии, Пендаровски освои 436.212 гласови, односно 51,66%.
  • За Силјановска-Давкова, кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, гласаа 377.713 избирачи (44,73%).
  • Разликата по првиот круг изнесуваше само 0,61% во полза на Пендаровски.
  • Излезноста во вториот круг беше 46,70%.
  • Пендаровски е роден на 3 април 1963 година во Скопје.
  • Дипломирал на Правниот факултет во Скопје, каде што и магистрирал и докторирал.
  • Од 2008 беше професор на Факултетот за политички науки при универзитетот Американ колеџ во Скопје.
  • Беше главен советник за национална безбедност и надворешна политика во кабинетите на претседателите Борис Трајковски и Бранко Црвенковски.
  • На претседателските избори во 2014 година, како кандидат на СДСМ, влезе во вториот круг, но беше поразен од Ѓорге Иванов.
  • „Ќе бидам претседател на сите, претседател кој ќе ја води Северна Македонија кон ЕУ и НАТО. Ова е победа на обединување и заедништво. Ќе бидам претседател кој ќе обединува, фактор на стабилност, а не на кризи“, кажа Пендаровски во победничкиот говор.