АНДРЕА НЕ ВЛЕЗЕ ВО ФИНАЛЕТО НА ЕВРОСОНГ 2022

Скопје, (Смарт.СДК.МК)

Македонската претставничка Андреа Коевска со песната „Кругови“ (Circles) не влезе во финалето на годинашниот Избор за песна на Евровизија во Торино, Италија.

Андреа имаше одличен настап синоќа во второто полуфинале, а од 18-те земји во финалето продолжуваат Белгија, Чешка, Азербејџан, Полска, Финска, Естонија, Австралија, Шведска, Романија и Србија.

Од првото полуфинале на 10 мај, во финалето влегоа Швајцарија, Ерменија, Исланд, Литванија, Португалија, Норвешка, Грција, Украина, Молдавија и Холандија.

Финалето на 66. издание на Евросонг ќе се одржи утре, а преносот на МРТ1 почнува од 21 часот.