ФУДБАЛЕРИТЕ ПРЕЧЕКАНИ НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА ПО ПОБЕДАТА НАД ИТАЛИЈА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Македонската фудбалска репрезентација се врати дома по синоќешната сензационална победа над европскиот првак Италија од 1:0 во Палермо, што ја доведе на чекор до историскиот пласман на Светското првенство во Катар.

(Фото: Ѓ. Личовски)

Поради строгите ковид протоколи на УЕФА, само дел од репрезентацијата дојде на скопскиот плоштад за да ги поздрави собраните навивачи на дочекот. На присутните навивачи им се заблагодари капитенот Стефан Ристовски.

(Фото: К. Попов)

„Ви благодариме за поддршката. Не можевме сите да дојдеме, меѓутоа, еве, дојдовме да ве испочитуваме. Имаме уште еден натпревар, верувам дека ќе го дадеме максимумот како вчера. Благодарам уште еднаш“.

Македонија во вторник игра со Португалија на нејзин терен и победникот оди во Катар.

(Фото:: К. Попов)
И американската амбасадорка Кејт Мари Брнз облече македонски дрес за дочекот (Фото: Ѓ. Личовски)