ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ПРЕДЛОЖЕН ЗА ЧЕТИРИ ГРАДА ДОДЕКА БРОЈКАТА НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС ОСТАНА НАД 100

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Комисијата за заразни болести предложи задржување на полицискиот час во некои средини, додека во земјата шести ден по ред бројката новозаразени со коронавирусот е трицифрена.

  • Двајца пациенти од Скопје на возраст од 62 и 78 години и 70-годишен кумановец починаа од КОВИД-19.
  • Трагичниот биланс со тоа се искачи на 156 мртви.
  • Во изминатите 24 часа се потврдени уште 127 случаи на коронавирус (од 702 теста), со што бројката е поголема од 100 шести ден едноподруго.
  • Повеќе од половина од нив се во Скопје (67), па следуваат Штип со 33 и Тетово со 10.
  • Од почетокот на епидемијата, во Македонија има вкупно 3.152 заразени, од кои 1.653 оздравеле.
  • Бројката активни случаи порасна на 1.343, од кои 720 се во Скопје.
  • Владата утре ќе решава по предлогот на Комисијата за заразни болести дали полицискиот час да остане на сила во Скопје, Тетово, Штип и Куманово, и тоа во траење од 22 до пет часот.