РЕКОРДНИ 46 НОВОЗАБОЛЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА, ВКУПНО 20 СЕ ИЗЛЕКУВАНИ, 12 ПОЧИНАА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Во изминатите 24 часа регистрирани се 46 нови случаи на коронавирус во земјата, најмногу во еден ден досега и со тоа вкупната бројка на дијагностицирани пациенти изнесува 430. По градови, новозаразените се од: Куманово – 23, Скопје – 13, Дебар – 2, Тетово – 2, Велес – 2, Гевгелија – 2, Гостивар – 1 и Прилеп – 1.

Од Министерството за здравство информираат дека двајца пациенти од Куманово и Тетовско починале на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Шеесет и осумгодишниот пациент од село во околината на Тетово имал артериска хипертензија, додека 70-годишниот пациент од Куманово имал хипертензија и срцева слабост, но неговиот тест на КОВИД-19 сè уште не е готов.

Од Инфективната клиника со два контролни негативни теста на КОВИД-19 се испишани тројца пациенти кои се во добра здравствена состојба.

Според податоците на новата веб-страница www.koronavirus.gov.mk, во земјава досега има 430 заболени од коронавирус, од кои 20 се излекувани, а 12 починаа.

Според местото на живеење, случаи на КОВИД-19 досега се регистрирани во:
Скопје – 208
Куманово – 85
Дебар – 49
Штип – 15
Прилеп – 22
Тетово – 15
Струга – 9
Велес – 8
Битола – 4
Охрид – 3
Кавадарци – 2
Гостивар – 2
Гевглелија – 4
Струмица – 1
Крива Паланка – 2
Кочани – 1.

Досега во земјата се направени 4.506 тестирања на КОВИД-19.