САД ГО РАТИФИКУВАА ПРОТОКОЛОТ ЗА ЧЛЕНСТВО НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО, ОСТАНУВААТ УШТЕ ЧЕТИРИ ЗЕМЈИ

Вашингтон, (СМАРТ СДК.МК)
Members of the honor guard is raising the NATO flag alongside the Macedonian flag in front of the government building in Skopje The Former Yugoslav Republic of Macedonia on12 February 2019. The former Yugoslav Republic of Macedonia's government is due to change the name of the country after the ratification of the 'Protocol of the North Atlantic Treaty for the Accession of North Macedonia' whereby Greece will approve the accession of its northern neighbor to NATO under its new name, as provided by the Prespes Agreement signed by Athens and Skopje. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Американскиот Сенат денеска го ратификуваше пристапниот Протокол за влез на Република Северна Македонија во НАТО, што останува да го направат уште четири земји за да се потврди приемот во полноправно членство.

  • САД се 25. земја која го усвоила Протоколот.
  • 91 сенатор гласаше „за“, а 2 „против“ Протоколот.
  • Тој треба да биде усвоен уште во парламентите на Франција, Шпанија, Исланд и Холандија.
  • Се очекува Македонија да биде примена во НАТО на Самитот што ќе се одржи на 3/4 декември во Лондон.
  • Одложување е, сепак, можно, бидејќи парламентот во Шпанија беше распуштен во пресрет на изборите на 10 ноември.
  • Пристапниот протокол беше потпишан од амбасадорите на земјите членки на НАТО на 6 февруари во Брисел.