САМО ПЕТ НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЗЕМЈАТА, НАЈМАЛКУ ОД 16 МАРТ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)
Medical staff wearing protective suits, masks and gloves collect samples taken from the people in the car to test them for the novel coronavirus COVID-19 outside a laboratory, in Skopje, Republic of North Macedonia, 31 March 2020. Macedonian government set new more strict measures to prevent the spread of coronavirus (COVID-19). The curfew starts at 4pm until 5am from Monday to Friday and from Friday evening 4pm until Monday 5am. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Само пет нови случаи на коронавирус се потврдени во Македонија во последните 24 часа, што е најмал дневен пораст од 16 март.

  • Деведесет и четиригодишен кумановец е највозрасната жртва на КОВИД-19 во земјата досега, а позитивен тест имала и 69-годишна жена од Струга, која починала на 29 април.
  • Од последиците на коронавирусот досега починаа 84 луѓе во Македонија.
  • Од направените 249 тестирања во последните 24 часа, само пет биле позитивни, што е најмала бројка новозаразени уште од 16 март.
  • Три нови случаи се во Скопје и по еден во Куманово, Прилеп и Тетово.
  • Во Македонија досега се регистрирани 1.511 случаи на коронавирус, од кои 482 се активни.
  • Оздравеле уште 95 заразени, со што вкупната бројка порасна на 945.