СМРТТА НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА МЕ ПРИНУДИ ДА ГО СМЕНАМ КРАЈОТ НА СЕРИЈАТА „КРУНА“, РЕЧЕ АВТОРОТ ПИТЕР МОРГАН

Лондон, (Варајети)

„Нетфликс“ го објави трејлерот за вториот дел од шестата и последна сезона на серијата „Круна“, чија премиера ќе се емитува на 14 декември.

Последните шест епизоди на серијата ќе се фокусираат на кралицата Елизабета Втора (Имелда Стаунтон) и принцот Чарлс (Доминик Вест), покрај сега постарите Вилијам и Хари. Значајните приказни ја вклучуваат свадбата на Чарлс со Камила Паркер Боулс (Оливија Вилијамс) и новопечената романса на Вилијам со Кејт Мидлтон, која ја игра Мег Белами.

Првата половина од последната сезона, чија премиера беше на 16 ноември, главно ја следеше принцезата Дијана, која ја игра Елизабет Дебики, и причината за нејзината фатална сообраќајна несреќа.
Авторот на „Круна“ Питер Морган за „Варајети“ изјави дека смртта на кралицата Елизабета го принудила да го смени крајот на серијата. „Сите различно го доживеавме погребот на кралицата“, рече тој.

„Затоа, морав да се обидам да најдам начин на кој последната епизода се занимава со смртта на ликот“.
.