ЕДВАЈ ИЗДРЖАВ ДО КРАЈ НА „ЗЛАТНА БУБА МАРА“, ЧЕКАВ 5 ЧАСА, НО СРЕЌЕН СУМ ЗА НАГРАДАТА, ВЕЛИ РАПЕРОТ ВРЧАК

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

По повеќе од 20 години, раперот Раде Врчаковски- Врчак се врати на музичката сцена. Заедно со аренби дуото ДНК, тој настапи на „Златна буба мара на популарноста“, завчера (22 февруари) во салата „Борис Трајковски“.

Врчак и ДНК добија награда за песна на годината за нивниот заеднички сингл „Посреќна“ кој го промовираа минатата година. Автор на музиката и аранжер е Лазар Цветкоски, а текстот ги напишаа Врчак и Владимир Блажев- Панчо.

За нивниот настап на „Златна буба мара“ кој според сценариото беше оставен за крај, салата не беше полна. Шоуто траеше четири ипол часа, а ДНК и Врчак добија награда во 12.30 по полноќ. Ги дочекаа верните фанови, а едни од нив која ја слушале музиката на Врчак во 1990-тите, од еден од блоковите во салата се симнаа пред сцената.