„БЛЕК ВИДОУ“ ЌЕ ИЗЛЕЗЕ СО ЕДНА ГОДИНА ЗАДОЦНУВАЊЕ

Лос Анџелес, (АП)

Фановите на „Марвел“ ќе мора малку да почекаат на нови филмови.

„Дизни“ објави дека уште еднаш го одложил излегувањето на долгоочекуваниот филм со Скарлет Јохансон, „Блек Видоу“, чија премиера е поместена на 7 мај 2021. Оригинално, филмот требаше да излезе на стартот на годинашната летна сезона на 1 мај, но поради коронавирусот беше одложен за 6 ноември. Најновата одлука значи дека „Блек Видоу“ ќе излезе со цела година задоцнување.

Ова предизвика домино ефект за другите нови наслови на „Марвел/Дизни“. „Вечните“, кој беше најавен за 12 февруари 2021, сега треба да излезе на 5 ноември, додека „Шанг Чи и легендата за десетте прстени“ е поместен од 7 мај 2021 на 9 јули.

Оваа година нема да излезе ни новата верзија на „Приказна од западната страна“, што ја снима Стивен Спилберг. Премиерата е префрлена од 18 декември 2020 на 10 декември следната година.