БРЕД ПИТ СНИМА ФИЛМ ЗА ФОРМУЛА 1, ЌЕ ИЗЛЕЗЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА

САД, (Ројтерс)

Сè уште неименуваниот филм за Формула 1 на Бред Пит ќе биде глобално објавен на 25 јуни следната година, со американска премиера два дена подоцна. Филмот се снима во соработка на тимови и возачи и е во режија на Џозеф Косински, чиј филм „Топ ган: Маверик“ заработи 1,49 милијарди долари ширум светот. Продуцент е Џери Брукхајмер.

Седумкратниот светски шампион во Формула 1 Луис Хамилтон е копродуцент, а снимањето започна минатата година и продолжи за време на избраните гран-при викенди оваа сезона.

Пит (60) глуми поранешен возач кој се враќа во Формула 1, додека британскиот актер Демсон Идрис е негов млад тимски колега. Во актерската екипа се добитникот на Оскар, Хавиер Бардем и Кери Кондон.

Формула 1 соопшти дека продукцијата на филмот ќе заврши на крајот на сезоната, на трката за Големата награда на Абу Даби во декември.

(Фото: Гети)